Mütercim Tercümanlık Bölümü Mezunları İş Olanakları

Mütercim Tercümanlık İş Olanakları

Mütercim tercüman olarak da adlandırılan mütercim-çevirmenler yazılı veya sözlü olarak farklı dillerden kendi ana dillerine çeviri yaparlar. Yazılı çeviri yapan çevirmenler mütercim, sözlü çeviri yapan çevirmenler ise tercüman olarak adlandırılırlar. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan gençler çevirmen olarak adlandırılırlar. Bu bölümlerden mezun olan gençlerin önlerinde iki seçenek vardır: Kamu ya da özel sektör. Gelin sizinle mütercim tercümanlık mezunlarının iç olanaklarını detaylı olarak inceleyelim.

Mütercim Tercümanlık Bölümü Mezunları İş Olanakları

Üniversitelerimizin bu bölümlerinden mezun arkadaşlarımız öncelikle özel şirketlerde dış ticaret departmanlarında sözlü ve yazılı çeviri yapmak üzere iş bulabilirler.
Dil çok farketmiyor. Bütün dillerde mutlaka herhangi bir özel şirkette iş olanağı bulacaklardır. İkincisi kamuda dışişleri bakanlığı, milli istihbarat teşkilatı, adalet bakanlığında mütercim tercümanlara çokça ihtiyaç duyulmaktadır.

Kamunun hemen hemen her alanında herhangi bir dili iyi bir dili iyi bilen mütercim çevirmenlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Üçüncüsü ülkemizde bu bölüm mezunlarının özellikle yaygın olarak buldukları iş alanı freelance tercümanlık olarak tabir ettiğimiz, kendine göre çokça avantajı ve dezavantajı olan freelance tercüman olarak çalışabilirler. Çeviri şirketlerine, yeminli tercüme bürolarına iş yapabilirler. Noter yeminli tercüman nasıl olunur?

Son olarak da kendilerine herhangi bir çeviri ofisiyle çalışmayan anlaşma yapmayan noterlerlikler ile anlaşma yaparak çeviri ofisi açabilirler.

Detaylı bilgi için: https://www.portakaltercume.com/mutercim-tercumanlik-is-olanaklari/